BÖLÜM ÖZETİ

Merlin’in annesinin, bir zamanlar kendisinin yaşadığı köy olan, Ealdor’a haydut Kanen saldırı düzenler. Amacı, köyde bulunan insanların ektikleri tahılları çalmaktır. Köy halkı son derece cesur bir şekilde Kanen’a karşı gelseler de bu durum bir süre için ertelenir ve Kanen başka bir gün gelmek üzere gider. Ealdor halkı endişelidir. Haydutlar tahıllarını alırsa onlara, çocuklarıyla birlikte kışı geçirecek yiyecekleri kalmayacaktır. Bir an önce bunun çaresini bulmaları gerekmektedir.

‘’Ealdor’da kışlar çetindir. Çok da çocuk vardır. Bazıları atlatacak kadar güçlü olmuyorlar. Bu durumda bile yiyeceğimiz ancak yeter. Kanen hasadımızı alırsa, çocuklarımız yazı görecek kadar yaşayamaz. Lütfen yardım edin.’’

Merlin annesi, vakit kaybetmeden perişan bir halde Camelot’a gelerek Uther Pendragon’a olanları anlatarak yardım ister, fakat Uther onlara yardım edemez. Ealdor, Cenred Krallığına ait olduğu için güvenlikleri Cenred Krallığının sorumluluğundadır. Uther, bunu kadına açıkladığında, kadın onlardan yardım istediğini, ama ucra bir köyde oldukları için onlara yardım etmeyeceklerini söylemiştir. Camelot Kral’ı da bu konuda herhangi bir yardımda bulunamaz. Ealdor Aesctir tepesinin ötesinde kaldığı için oraya bir Camelot ordusunun girmesi savaş nedeni sayılmaktadır. Ve Uther, bu anlaşmayı yapabilmek için yıllarını heba etmiştir. Bir köy halkı için de bunu hiçe sayamaz. Arthur ve Morgana’a buna karşı çıkar, ama Kral Uther kararlıdır.

Merlin, annesiyle birlikte hayal kırıklığı içerisinde Kral’ın yanından ayrılır. Arthur, bu konuda Merlin’i destekler ve kurallar konusunda özür diler. Merlin Arthur’un kalbinin son derece iyi olduğunu bildiği için ona elbette kızamaz. Annesiyle birlikte köyüne dönmesi gerektiğini söyleyerek Arthur’a veda eder. Arthur, bu konuda ona hiçbir şey söyleyemez. Ailesi söz konusu olduğunda her şey mubahtır.

Merlin, Gaius’a da veda ettikten sonra gitmeye hazırlanır, fakat küçük bir sürprizle karşılaşır. Gwen ve Morgana da onunla birlikte Ealdor’a gelmek için hazırlanırlar. Merlin bunu kabul etmez, ama Gwen ve Morgana kararlıdır. Orada halkına yardım edebileceklerini söylerler. Dördü birlikte, gerekli malzemeleri aldıktan sonra yola çıkarlar. Ealdor’a birkaç saatlik mesafede durup dinlendikleri sırada, gece yarısı Merlin Arthur’un da kendilerine yardım etmek için geldiğini fark eder. (Her zaman olduğu gibi Arthur&Merlin güzelliği. ♥) Aralarındaki bağ daha çok güçlenir.

Sabah olduğunda yola çıkarlar. Birkaç saatlik mesafeyi de katettikleri sırada, köylerine geldiklerinde Kanen’ın yeniden saldırdığını görürler. Bu sefer sakladıkları hasatları almaya kararlıdır. Her yeri didik didik ararlar. Matthew’u öldüreceği sırada Arthur yetişir ve savaşarak Kanen ve adamlarını püskürtmeyi başarırlar, fakat her şey daha yeni başlıyordur. Bu karşı saldırı üzerine Kanen birkaç gün sonra savaşmak için geri dönecektir ve halkın savaşmaktan başka çaresi yoktur. Arthur, Ealdor halkına kendini takdim eder. Olacakları anlatabildiği kadar anlatır. Halk, savaşmaktan başka çözüm üretmek ister, ama başka bir çözüm yoktur. Merlin’in arkadaşı, babası savaşta ölen William, savaşmak istemez. Başarısız olacaklarını bilir ve savaşmadan hasatlarını Kanen’a teslim etmeyi önerir, ama bunun da bir çözüm olmayacağını Arthur biliyordur. William onu dinlemez ve kızarak uzaklaşır. William hariç tüm halk savaşmaya hazırdır.

William, Merlin’in köyden gittiğinden beri ona biraz kırgındır. Her şeye rağmen köyünde kalması gerektiğine inanıyordur, ama Merlin gidince düşünceleri olumsuz yönde ilerlemiştir. Merlin de, köyden William’ın büyü gücünü görmesinden dolayı ayrılmıştır. Annesi bunun tehlikeli olduğunu söyleyerek onu Camelot’a göndermiştir. William olanları kimseye söylememiş olsa da, Merlin’e hala sinirlidir. İsterse büyü gücüyle halkını koruyabileceğini söyler. Aynı zamanda Arthur’a güvenmediğini, eğer güvenseydi büyücü olduğunu ona söyleyebileceğini açıklar. Merlin, bu konuda kararsızdır. Arthur, Merlin’e göründüğünden de fazla değer veriyordur ve onu ve halkını korumak için köyüne gelmiştir. Bu düşüncelerin verdiği cesaretle ona büyücü olduğunu açıklamak ister, ama bunu söylemek yerine göstererek yapmaya karar verir. O da Kanen’ın geldiği savaş günü olacaktır.

Arthur, halkı savaş konusunda eğitmeye kararlıdır, fakat beklenmedik bir ölüm tüm umutları yerle bir eder. Kanen, gözcülük yapmak için gittiği ormanda Matthew’un ölüsünü gönderir ve bu herkeste kaos yaratır. William, Arthur’u suçlar. O geldiği için insanların öldüğünü savunur. Arthur ise umutsuzluğa kapılır. Halkın çaresiz ve savaşmaktan yoksun olduğunu düşünerek ne yapacağını bilemez. Merlin gelip onu cesaretlendirir. Doğrudan söylemese de, dolaylı olarak büyü gücüyle yardım edebileceğini söyler.

‘’İnsanların hayatını kurtarmakla gerçekten kim olduğumu açıklamak arasında seçim yapmam gerekirse başka şansım yok.’’

Annesi, Merlin’in ne yapmaya çalıştığını anlamıştır. Arthur’a açıklama pahasına olursa olsun halkını büyü gücüyle koruyacaktır. Başka çaresi yoktur. Arthur, savaştan bir gün önce halkı toplayarak oldukça motive edici bir konuşma yapar. Tam bir lider olarak karşılanmaktadır. Aynı zamanda kadınlar da ailesini korumak için savaşmayı kabul ederler. Neyle karşı karşıya kalacaklarını da ayrıntısıyla anlatmaktan çekinmez.

  • ‘’Burası sizin eviniz. Korumak için savaşmak istiyorsanız seçim sizin. Yanınızda durmaktan onur duyarım. Kanen yarın saldıracak. Kanen bir cani, sadece öldürmek için savaşıyor. Bu yüzden bizi asla yenemeyecek. Etrafınıza bakın. Bu çemberde hepimiz eşitiz. Biri size emrettiği için savaşmıyorsunuz. Bundan daha fazlası için savaşıyorsunuz. Evleriniz için, aileriniz için, arkadaşlarınız için, mahsullerinizi huzurla yetiştirmek için savaşıyorsunuz. Kaybederseniz, sebeplerin en asili için savaşırken kaybedin. Yaşama hakkınız için savaşırken. Yaşlanıp saçlarınız ağardığında bu günü hatırlayıp, her günü yaşama hakkını kazandığınızı hatırlayacaksınız. O yüzden savaşın. Aileniz için. Arkadaşlarınız için. Ealdor için.’’ (♥)

Bu konuşma herkese umut ışığı olur ve ertesi gün Kanen’la savaşmak için birlik olurlar. Kanen savaşmak için geldiğinde Arthur’un savaş stratejileri işe yarar ve halk yaşamak için mücadele etmeye başlar. O sırada William, gitmediğini göstererek zırhını giyip, Merlin’le sırt sırta savaşmaya gelmiştir. Merlin bu durumdan hoşnut kalır, ama halkının Kanen’ın adamlarına karşı yenik düşüceklerinin de bilincindedir. Bu yüzden vakit kaybetmeden büyü gücünü kullanır ve haydutları püskürtmek için bir hortum yaratır, işe yarar. Kanen’ın adamları korkuyla kaçar, ama Kanen kalıp Arthur Pendragon’ı öldürmeye kararlıdır. Arthur genç ve çevikliğini ortaya koyarak kısa sürede Kanen’ı devirir.

Kafası karışmıştır. Öyle güçlü bir hortumun sıradan bir şekilde çıkmayacağını biliyordur. William ve Merlin’den birisinin büyücü olduğunu iddia eder. Merlin, tam olanları Arthur’a söyleyeceği sırada Kanen, ölmeden önce son hamlesini yaparak Arthur’a ok fırlatır, William bunu fark ederek Arthur’un önüne geçer ve kendi hayatı pahasına olursa olsun onu kurtarır. William, Merlin’i korumak için kendisinin büyücü olduğunu söyler. Nasıl olsa ölüm döşeğinde olduğu için Arthur’un kendisine bir şey yapamayacağını bilir. Son anda da olsa Merlin, bir dostun yardımıyla yine sırrını saklamayı başarır.

‘’Doğru zaman geldiğinde gerçek bilinecektir. O zamana kadar güçlerini gizli tutmalısın. Herkes için en iyisi bu.’’

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>