*

Merhaba arkadaşlar,

Merlin dizisinin incelemeleriyle karşınızdayım. İzledikten sonra, bölümde neler olduğuna dair bir özet geçerek yapacağım incelemeleri. Baştan uyarmam gerekirse incelemelerim spoiler içermektedir. Rahatsız olursanız eğer izledikten sonra okuyabilirsiniz.

Merlin’i ilk çıktığı zaman, yani 2008 yılında izlemeye başlamıştım. O zamanlar ikinci sezonuna kadar izlemiş olmalıyım, ama pek bir şey hatırlamıyorum. Aradan 11 yıl geçmesine rağmen hala merakla izlenebiliyor. Prens Arthur Pendragon karakteri, Bradley James, o zamandan beri beğendiğim aktörlerden ki kendisi Merlin’den sonra pek bir dizi tutturamadı. Merlin de onun için biçilmiş kaftandı zaten. Prens Arthur’un hizmetkârı ve büyücü Merlin karakteri, Colin Morgan’da son derece iyi bir oyuncu. Bir kere Doctor Who dizisindei Doktor karakterini David Tennant’ın canlandırdığı 4. Sezon 10. bölümünde görmüştüm, ondan sonra pek bir yerde rastlayamadım. Ki henüz Merlin yayınlanmamıştı bile.

Fark ettim ki, oyuncuların çoğu beş sezon süren Merlin’den sonra pek bir yere ayak uyduramamışlar. Genel de öyle olmuyor mu? Bir şeyi doğru yaptığında sadece o işinle anılıyorsun. Güzel bir şey mi kötü bir şey mi pek anlayamadım.

Her neyse, Kral Uther Pendragon karakterini, Anthony Head, Kral’ın vasisi yani koruması altında olan Morgana karakterini Katie McGrath, sarayın şifacısı Gaius karakterini Richard Wilson, Morgana’nın hizmetkârı Gwen karakterini Angel Coulby ve son olarak büyük, güçlü büyücü ejderhayı seslendiren de John Hurt’tur. Dizi, 7,9 IMDb puanını hak ettiğini düşünüyorum. Öyle ki ilk sezonun ilk bölümlerinde bazı efektler gözle görülür derece de yapmacık durabiliyor, ama dizide gerek dövüş sahneleri gerekse anlatılmak istenen gayet açık bir şekilde veriliyor. Bu yüzden de, Merlin’in samimiyeti insanı sıkmamasından kaynaklanıyor. Her zamanda rahatlıkla izlenebiliyor. Prens Arthur’un yakışıklılığını da görmezden gelmemek lazım tabii ki! 🙂

Kabaca diziden bahsettikten sonra detaylı incelemesine geçiyorum.

*

BÖLÜM ÖZETİ

Arthur Pendragon’un Albion topraklarını ele geçirmesini sağlayacak büyücü kapıda.

Dizi, taşradan gelen Merlin adlı bir büyücünün, annesinin tavsiyesi üzerine Camelot’a, saray şifacısı Gaius’ın yanına hizmetkâr olarak gelmesiyle başlıyor.

Merlin, büyü yeteneği olan özel bir çocuktur. Saraya geldiğinde, Kral Uther Pendragon’ın halka ibret olsun diye büyü yapan bir genci, halkının gözleri önünde idam ettirmesini izler. Kral Uther Pendragon, büyüyü yirmi yıl önce yasaklamıştır. Her kim, saray sınırları içerisinde büyü yaparken yakalanırsa cezası ölümdür. Bunu yıllardır benimsemektedir. O dakikadan sonra, öldürülen adamın annesi ortaya çıkarak halkının gözü önünde Uther’ı, oğlunun ölümüyle tehdit eder. Göze göz, oğlula oğuldur.

Ejderha: ‘’Arthur, Albion topraklarını birleştirecek tek ve yegâne kral olacak.’’

Merlin ise, gördüklerinden sonra saraya, Gaius’ın yanına gelir. Merlin’in Camelot’ta yaşaması için büyü gücünü saklamasından başka şansı kalmayacaktır. İlk zamanlarda bundan rahatsız olsa da, yirmi yıl önce kilit altında tutulan, konuşan Ejderha sayesinde asıl görevinin ne olduğunu öğrenir. Amacı, Prens Arthur’u, ne pahasına olursa olsun korumaktır. Arthur, her dakika dostlarının ve düşmanlarının tehditleriyle karşılaşacaktır ve onu bu tehditlerden Merlin kurtaracaktır.

Kral Uther, her şeye rağmen büyüyü yasaklamasının yirminci yılı şerefine sarayda bir ziyafet gerçekleştirir. Bu davet için Lady Helen’i dave eder. Lady Helen, Camelot sınırlarına gelmek için dinlenirken, Uther’ı tehdit eden büyücünün saldırısına uğrar. Büyücü kadın, Lady Helen’i öldürerek onun kılığına bürünür ve Camelot’a girmeyi başarır. O andan itibaren amacını gerçekleştirmeye kararlıdır. Bu süre zarfında aynalardan kaçınır ve ziyafet saatine kadar asıl görüntüsünü kimseye göstermemeye özen gösterir.

Ziyafet zamanı, şarkı söylemeye başladığı anda büyülü sesiyle planladığını uygulamaya başlar. Salonda bulunanlar Lady Helen’in sesiyle uykuya dalmaya başlar. Öyle güçlü bir sesi vardır ki uykuya dalmalarıyla birlikte tüm salon karanlık ve terk edilmiş bir hal alır. Merlin bunun farkına vararak sesi duymamak için kulaklarını kapatır. Salondakiler etkisiz hale geldiği anda, kadın bıçağını çıkartır, Arthur’u öldürmek için hamle yapar, ama Merlin, kimse görmeden büyü gücü sayesinde buna engel olur.

Merlin’in, Arthur’u koruma macerası da o andan sonra başlayacaktır.

Ejderha: ‘’Hiçbirimiz kaderimizi seçemeyiz Merlin.’’

1. Sezon 2. Bölüm İncelemesi 🔜

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>