İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kendisi Küçük, Yüreği Büyük Bir Kız, Melody; İçimdeki Müzik | Kitap İncelemesi

Last updated on 30 Ağustos 2020

Overall
4.4
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
86% (1 vote)

Özet

11 yaşındaki Melody’nin hastalığının adı Spastik ikili kuadripleji yani beyin felci. Yürüyemiyor, konuşamıyor, tekerlekli sandalyeye mahkum. Hiçbir uzvuna komut veremeyen bu küçük kızın beyni ise mükemmel işliyor. Hikâye Melody’nin öğretmenlerine, arkadaşlarına, komşularına kısaca dış dünyaya kendini kanıtlama çabasını anlatıyor. İncelikli, naif, akıcı, komik ve ilham verici bir eser.

 • Kitabın Günümüz Yayınevi: Genç Timas Yayınları
  Kitabın Yazarı: Sharon M. Draper
  Kitabın İlk Yazım Tarihi: 2016
  Orijinal Adı: Out of My Mind
  Sayfa Sayısı: 264
  Kategorisi: Roman/Öykü

”Şimdiye kadar tek bir kelime konuşmadım. Neredeyse on bir yaşındayım.”

İçimdeki Müzik kitabını, çalışıyor olmama rağmen, bir günde okumuştum. Gerçekten, dilinin akıcılığı ve kitapta anlatılanlar beni çok etkilemişti ve bir an önce neler olduğunu öğrenmek için can atmıştım. Kitap bittiğinde ise yüreğimde küçük bir burukluk oluşmuştu. Eminim, okuduğunuzda sizde benimle aynı duyguları paylaşacaksınız. Her neyse, çok uzatmadan kitaba değinmek istiyorum.

İçimdeki Müzik kitabı, 11 yaşındaki minik Melody’nin umut dolu hayatını konu almaktadır. Kitabın önemli ve tüm konuyu kapsayan kısmı ise, Melody’nin ender görülen bir rahatsızlığı olmasıdır. Melody, spastik ikili kuadripleji yani beyin felcidir. Hiçbir şekilde yürüyememekte, konuşamamakta ve hareket edememektedir. Hayatı boyunca, bir tekerlekli sandalyeye mahkumdur. Bununla birlikte hiçbir bedensel uzvunu hareket ettiremeyen Melody’nin beyni, olağanüstü bir derecede işlemektedir. Melody fotografik bir hafızaya sahiptir. Diğerlerinin aksine, beyni, gördüğü her şeyi anında kaydediyor ve o detayı bir daha unutmamasını sağlıyor.

Bu kısım, okuyucuyu etkileyen ve kitabın soluksuz okunmasını sağlayan bir neden olmakla birlikte, sayfalar ilerledikçe anlatımın akıcılığı sayesinde kitap boyunca kendinizi Melody’nin yerine koyarak onun yaşadıklarını yaşıyor, hissettiklerine tanık oluyorsunuz. Tam anlamıyla yüreğinize dokunuyor. Öyle ki ben, kitap boyunca Melody’nin en iyi yerlere gelebilmesi için dua eder olmuştum. 🙂

Bu yeteneği ve hayallerini başarabileceğine dair inancı sayesinde okula başladığı andan itibaren adımlarını atmaya devam etti. Yeri geldiğinde arkadaşlarıyla sorunlar yaşadı, öğretmenleri ona inanmadı ve okulunu değiştirmek zorunda kaldı, ama ailesinin inancı sayesinde yaşamaya devam etti. Bununla birlikte sürpriz olaylarda yaşanarak hayatına planları dahilinde başkaları da dahil oldu, ama o yılmayarak hatta yaşadıklarına alışma nezaketini göstererek başarılarına ulaştı.

GÖZ ATIN: Ahmet Ümit – Patasana; İnsanlığa Dair Bir Hikâye | Kitap İncelemesi

Kitap boyunca Melody’nin minik kalbinin ne kadar hassas olduğuna tanık oldum. Aynı zamanda, tüm zorluklara rağmen ne kadar da cesur olduğunu gördüm. Kendisini kanıtlamak için elinden geldiğince çaba harcıyordu. Yeri geldi, öğretmenleri, arkadaşları ve hatta ailesi bile ona inanmazken Melody kendisine olan inancı ve cesur yüreği ile ne olursa olsun insanların her şeyi başarabileceğine olan inancımı artırdı.

Kocaman kalpli minik kızın sihri sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor, tüm zorluklara göğüs gererek başarı için adım atarken, yüreği ve sevdikleri sayesinde başarılarının ardı arkası kesilmiyor. İnsan isterse eğer, her şekilde zorlukların üstesinden gelebileceğine ve hayallerine kavuşacağını gösteriyor okuyucuya. Bu kitap, hayata daha güzel bir pencereden bakmanızı, sizinde içinizdeki müziği keşfetmenizi ve onu sevmenizi sağlayacak. Tıpkı Melody’i sevdiğiniz gibi…

Kitabın yazarı Sharon M. Draper aynı zamanda İngiltere’nin saygın edebiyat ödüllerinden olan Coratta Scott King ödüllü bir yazardır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.