İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bul Beni – Andre Aciman; Gerçek Aşk Sonsuza Kadar Sürer | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 29 Ağustos 2020

Overall
3
  • Kitaba Verdiğim Puan

Konusu

Bul Beni, zamanın acımasızlığına, hem kaçırılmış hem de yakalanan fırsatlara, paralel hayatlara, aşkın dönüştürücü gücüne ve kusursuz esrikliğine, Elio’ya, Oliver’a, hepimize dair bir unutulmaz roman…

Kitabın Günümüz Yayınevi: Sel Yayıncılık
Kitabın Yazarı: Andre Aciman
Yayınlanma Tarihi: 2020
Sayfa Sayısı: 230
Tür: Romantik, Aşk

Bul Beni…

Açıkçası kitap hakkında söyleyeceklerim pek uzun olmayacak, en azından başından söylemeliyim ki kitap benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Hala beklentilerimi karşılamadığı için üzülüyorum. İlk kitabından yıllar sonra çıkmasına sevinmiş, çıktıktan yaklaşık bir ay sonra hevesle almıştım, ama dürüstçe söylemeliyim ki Adınla Çağır Beni kitabı kadar etkili değildi. Bu sayede de incelemesi yapıp yapmamakta epey kararsız kaldım, bu yüzden biraz gecikti. Adınla Çağır Beni kitabının ve filminin beni ne kadar etiklediğini buradan okuyabilirsiniz. (kitap, film.)

Bul Beni kitabında, Adınla Çağır Beni kitabında olduğu gibi, Elio ve Oliver’ın aşkını bekledim, yeteri kadar olmaması beni tatmin etmedi sanırım, bu yüzden de kitap beni hiçbir şekilde içerisine çekmedi. Yine de istemeyerek de olsa okudum. İlk kitabı Adınla Çağır Beni, inanılmaz etki yaratmıştı bende. Kitabını iki kere okudum, oscara iki dalda (screenplay ve film müziği olarak) aday gösterilen ve film müziği olarak ödül alan filmini iki kere izledim. Bu sayede Elio ve Oliver’ın aşkı beni bambaşka diyarlara sürüklemiş, bir süre oradan çıkmamı engellemişti. Yukarıda verdiğim linkleri okuduğunuzda, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. İlk kitabının verdiği hazzı, Bul Beni kitabının çıkmasının verdiği heyecanla okuduğumda hayal kırıklığı olması da, haliyle aşırı derece üzdü.

Bul Beni, konusu itibariyle, bana göre, anlaşılması aşırı zor bir kitaptı. Kitabı okumadan önce, ince detaylarına girmeden bir ön inceleme yapmış, kitabı okuyanların yazdıklarına göz gezdirmiştim. Bu sayede kitabı okumaya başladığımda, nereden başlayıp, o sırada kimden bahsettiğini anlayabilmiştim. Eğer herhangi bir inceleme yapmayıp, doğrudan okusaydım kitaptan daha fazla soğuyabilir, bitirmeye dahi fırsatım olmayabilirdi. Adınla Çağır Beni kitabında öyle bir durum söz konusu değildi. Tüm kitap Elio’nun düşünceleriyle harmanlanmıştı ve kitabın içerisine girmek oldukça kolaydı.

Spoiler vermeden, kitabı biraz anlayabilmeniz için kitaptan bahsetmek istiyorum.

ARKA KAPAK

“Gurur, korkuya taktığımız bir lakap sadece.” 

Bazı anlara, insanlara ve aşklara saplanıp kalmak mümkün mü? Neden bazı hatıralar ölümsüzleşirken bazıları kolayca unutulur? Arzu ve özlem zamanı, mekânı ve önyargıları aşabilir mi?

Adınla Çağır Beni’yle tüm dünyada geniş bir okur kitlesine ulaşan André Aciman, devam niteliğindeki romanı Bul Beni ile aşkın ve bağlılığın doğasına dair eşsiz bir anlatı kuruyor; kederle, arzuyla, tesadüflerle, pişmanlıklarla ve mutluluklarla örülü insan hikâyelerini, birbiriyle bağıntılı hayatları ve deneyimleri keşfe çıkıyor.

Bul Beni, zamanın acımasızlığına, hem kaçırılmış hem de yakalanan fırsatlara, paralel hayatlara, aşkın dönüştürücü gücüne ve kusursuz esrikliğine, Elio’ya, Oliver’a, hepimize dair bir unutulmaz roman…

Bul Beni dört kısımdan oluşuyor.

*Tempo,
*Cadenza,
*Caprico,
*De Capo.

Birinci bölüm olan Tempo bölümünde, Elio’nun babasını bir tren yolculuğu sırasında okuyoruz. Samuel, Miranda adında bir kız ile bu tren yolculuğunda tanışıyor ve aralarında 110 sayfa okuyabileceğimiz bir duygu filizleniyor, fakat bu filizler ne yazık ki benlik değildi. Bazı yerleri o kadar gereksizdi ki bu detayları neden yazmış olduğuna pek anlam veremedim. Kitapta çoğu kısımlar bu şekilde detaylandırılıyor ve bana göze okuyucunun şevkini kırmaktan başka bir şey değildi. Bilmiyorum, belki de bazılarınız sever, ama ben daha çok Elio ve Oliver’ın birlikte olduğu kısımları okumak istedim. Her ne kadar ilk kitapta ayrılmış olup, kendilerine yeni bir yol çizmiş olsalar da, ne bileyim…

İkinci bölüm olan Cazenda bölümünde, nihayet Elio’yu okuyoruz, ama burada da Elio’nun hayatını okurken bu zamana kadar yaşadıklarını ve Michel adındaki bir adamla olan bağına tutunmaya çalışıyoruz. Tıpkı Elio’nun yıllar geçse de Oliver’a olan aşkına tutunmak istemesi gibi… Bu bölüm de, bazı yerler Elio’nun Oliver gittikten sonraki duygularını yansıttığı için okuması az da olsa keyifliydi.

Üçüncü bölüm Caprico bölümünde, Oliver’ı okuyoruz ve yine aynı şekilde gittikten sonraki halini, yaşadıklarını, hayatını ve duygularını konu alıyor. Bu bölümler bir şekilde keyifliydi ve sonlara doğru yaklaştıkça neyse ki beklediğim gibi olanlar oldu.

Dördüncü ve son bölüm olan De Capo bölümünde, nihayet Elio ve Oliver’ı okuyoruz ve okuduğumda keşke sadece bu bölümü okusaydım dedim. Neler olduğunu daha rahat anlayabilir ve istediğim gibi, birkaç sayfa da olsa Elio ve Oliver aşkını okuyabilirdim.

Neyse, öyle ya da böyle okudum, bitti. Bir yandan keşke ikinci bir kitap çıkarmasaydı dedim, çünkü ilk kitabın sonunda geleceğe dair detaylar vermişti, oldukça sempatik bitmişti. Bul Beni ise çoğunun seveceği bir kitap değil, okuduğum her şeyi seven ben, sevemedim ne yazık ki. Seven varsa eğer söyleyebilir. Duyduğuma göre filmi de çıkacakmış, ama ne zaman olduğunu bilmiyorum, belki filmini izledikten sonra kararım değişir ve kitabını yeniden okuyabilirim ve bu sefer sevebilirim, merakla bekliyorum.

O zamana kadar hoşça kalın. ♥

⭐⭐⭐

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.