İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bitmek Bilmeyen Akran Zorbalığı; Alice Hakkındaki Gerçek | Kitap İncelemesi

Last updated on 8 Ocak 2019

Overall
4
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Herkes Alice’in bir partide iki çocukla yattığını biliyor. Ama Brandon’ın kaza yaptığı sırada Alice ile mesajlaştığını biliyor muydunuz peki? Bu doğru. KİME İSTERSENİZ sorun!
Dedikodulara göre Alice tam bir sürtüktü. Bu, Healy Lisesi’nin tuvaletinde herkesin görebileceği şekilde yazıyordu. Ve okul takımının yıldız oyun kurucusu bir araba kazasında öldüğünde dedikodular kontrolden çıktı.
Bu etkileyici çıkış romanında Healy Lisesi’nin dört öğrencisi; meşhur partiyi veren kız, araba kazasından kurtulan çocuk, eski en yakın arkadaş ve yan komşu, hepsi Alice hakkında bildiklerini anlatıyor.
Peki, ama Alice hakkındaki gerçek tam olarak ne? İşin doğrusu bunu öğrenebileceğimiz tek bir kişi var: Alice’in kendisi.

 • Kitabın Günümüz Yayınevi: Yabancı Yayınları
  Kitabın Yazarı: Jennifer Mathieu
  Kitabın Basım Tarihi: 2016
  Orijinal Adı: The Truth About Alice
  Sayfa Sayısı: 264
  Kategorisi: Gençlik/Kurgu

Açıkçası ben, okul yıllarımda herhangi bir zorbalığa uğramadım ve bu konuda kişilerin tam olarak neler hissettiğini pek bilemiyorum, ama bir yazar olarak ve aynı zamanda da empati yeteneği güçlü olan birisi olarak bu konuda insanların neler hissedebileceğini az çok tahmin edebiliyorum. Siz de tahmin edebiliyor olmalısınız, oldukça zor bir durum. Ve kitap, sayfalar boyunca bana o kadar gerçek geldi ki, belki de çoğu okuyucuya nazaran etkilenmemin bir tarafı da buydu. Tabii, o kadar yaşanan kötü olaydan sonra söylenen zor kelimesi hiçbir şeyi açıklamıyor, ama okullardaki zorbalıklar yaşanmayan şeyler değil. Çoğu insanlar yetişkin olduklarında dahi zorbalığa uğruyorlar ve bunları ruhlarından silip atamıyorlar. Ki lise yıllarında olanların bu konuda en tehlikeli zamanları bana göre. Bununla birlikte, bir de içine kapanık bir bireysiniz, artık o yıllar size cehennem azabı olarak gelecektir.

Fakat Alice’in bir farkı vardı, o içine kapanık bir öğrenci değil, aksine okulda oldukça popülerdi. En yakın arkadaşıyla iyi anlaşıyor, partilerden partilere koşuyor, lise hayatını çoğu insanın hayal edebileceğinden de güzel geçiriyordu. Taa ki, o malum partide işler tahmin ettiğinden de berbat olana kadar…

Her şey, Alice’in dışında gerçekleşti. Bir anda okul içerisinde rahatsız edici bir dedikodu dolanmaya başladı; Alice okuldaki iki erkekle yatmıştı. Ve bir süre sonra okulun popüler erkeği ve aynı zamanda futbol oyuncusu Brandon kaza geçirerek beklenmedik bir şekilde hayatını kaybeder. Tüm okulu bu dedikodular çalkalarken, Alice artık okulda sürtük olarak anılmaktadır. Bundan sonra, Alice’in hayatı artık eskisi gibi olmayacaktır. Peki gerçek, tam olarak nedir?

Kitap konusu, akıcılığı ve sayfa sayısı itibariyle rahatlıkla okunabilecek bir kitap. Bir günde biter elbette, ama ben rahat okumak istiyorum derseniz eğer iki güne de sığdırabilirsiniz. Kitap, Alice hariç dört kişinin, yaşananlara olaylara bakış açısından anlatılmaktadır. Tabii Alice hiç yok değil, son kısımda yer alıyor, her şeyin bitişi olarak. Kitap boyunca kendinizle çeliştiğinizi fark edeceksiniz. Acaba onlara mı yoksa Alice’e mi inanmalıyım diye, ama ben sonuna kadar Alice’e inandım ve güvendim. Onun için hiç kötü bir düşünmedim. Ki kötü bir şey yapmış olsaydı bile yine onun yanında dururdum, bu hiçbir zaman değişmezdi.

Kitabı okurken her türlü duygu karmaşası içerisine girdim ve kızdım. Bence bir kitabın güzel olup olmaması da bu durumdan kaynaklanıyor, eğer ne olursa olsun okuyucunun duygularının değişmesine neden oluyorsa o kitap olmuş demektir, konusu bir bakıma basit olsa da ödülleri hak ettiğini düşünüyorum. Basit olsa da yaşanan, göz ardı edilmemesi gereken bir konuya değiniyor.

Son olarak, Yabancı Yayınlarının yeniden harikalığını kelimelere sığdırmadan geçemeyeceğim. Kitabın cildi o kadar güzel ki, sırf cilt için bile alınır kitap! Gerek kapağı olsun gerek cildi, her zaman olduğu gibi farklarını konuşturmuşlar. 🙂

Alice’in söylediği söz benim çok hoşuma gitti. Gerçekten de çok doğru!

🍃 “İnsanlar bir günde adi ve zalim olmuyorlar. Bu, insanın doğasında yok. Ancak onlara yeterli zaman verirseniz sonunda dünyanın en kalp kırıcı şeylerini yaparlar.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.